poniedziałek, 23 stycznia 2017

Po sztuczne głazy

 

W niektórych przypadkach nie wystarczą dobre chęci i werwa 


konieczne jest uzyskanie licencji na sztuczne skały czy też przynależność w klubie wysokogórskim. Na polskich szlakach taterniczych (na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, ponieważ już w TANAP – jego słowackiej części – obowiązują inne zasady)
nie wymaga się obecnie licencji ani karty członkowskiej klubu wspinaczkowego. W wielkich sztucznych głazach wypada na to samo uskutecznić wpisu w Książce Wyjść Taternickich (znajdziemy ją w schroniskach PTTK zaś na stacji kolejki na Kasprowym Wierchu).  Zabrania się podobnie montowania względnie demontowania stałych elementów asekuracyjnych, nie wspominając w tej chwili o naruszaniu skał względnie roślinności.


Jako iż jest to sport niebezpieczny, nie rozpoczynajmy treningów na własna rękę. 

 Lepiej udać się do klubu wysokogórskiego, tak aby w ową stronę – poniżej okiem instruktora – poznać element i rozpocząć naukę wspinaczki. Dzięki temu poznamy zasady, których przestrzegania wymaga m.in. pewny tryb instalowania asekuracji sztucznych skał.

Wspinaczka górska jest ale wręcz jedną spośród wielu form wspinaczki, pośród których znajdziemy: wspinaczkę skałkową, lodową, piaskowcową, bouldering a in. Przy tym mamy aż do czynienia ze wspinaczką w górach lodowcowych (alpinizm), wysokościową (himalaizmem) a klasycznym taternictwem. Pytanie jak wykonać sztuczne skały to rozróżnia się duet podstawowe style wspinaczki: imponujący (gdzie zdani jesteśmy tylko na nasze ręce a nogi, a ewentualny akcesoria ma dogadzać tylko asekuracji) natomiast hakową (tu spośród pomocą przychodzą nam liny, ławeczki, uchwyty, haczyki, itp.). Jeśli chodzi o szczególne dar fizyczne do uprawiania wspinaczki, będą to przede wszystkim silne ręce zaś nogi, na których utrzymujemy zupełny ładunek własnego ciała. Z tego także względu atutem będzie szczupła budowa ciała a zręczność. Ważną rzeczą w czasie wspinaczki jest również zręczność utrzymania równowagi. Oczywiście formy skalne jak i drzewa czy te prawdziwy czy sztuczne na które się wspinamy, możemy zharmonizować akuratnie do kondycji fizycznej, zważywszy podobnie na to, że bardziej urozmaicone kształt terenu (połogi, pionowy, przewieszony, sufit) wymagają odkąd nas nie bar akrobacji tudzież kondycji.