sobota, 20 maja 2017

Zoo to nie tylko zwierzęta

Będąc w zoo, zawsze największą uwagę zwracamy na zwierzęta.

Na to, jak koegzystują z innymi gatunkami, co jedzą, jak wyglądają i skąd pochodzą. Jednak, to co jest tłem dla głównej atrakcji, bierze czynny udział w naszym postrzeganiu zwierząt. To, w jaki sposób zaaranżowana zostanie wokół nich przestrzeń, ma duży wpływ na wizualizację prawdziwych warunków, w jakich oryginalnie żyją zwierzęta, przez zwiedzających.


Oprócz pracowników, którzy opiekują się i zajmują zwierzętami oraz stroną techniczną ich zakwaterowania, istnieje jeszcze jedna grupa bardzo ważnych dla wizerunku zoo pracowników. Są to architekci krajobrazu i specjaliści, eksperci, którzy mają wiedzę o różnorakich ekosystemach, środowiskach, w których żyją zwierzęta, które sprowadzane są do ogrodu zoologicznego. Dzięki tej wiedzy, kreują oni przestrzeń, w której będą przebywać ssaki i inne istoty z innych królestw fauny (ptaki, ryby itp.). Dekorują wnętrza wybiegów płytami ze sztucznej skały, trawą odpowiednią dla oryginalnego środowiska danego gatunku, zbiornikami wodnymi, specyficzną glebą i tym podobne. Imitacja skał i odpowiednia roślinność daje zwierzętom złudzenie przebywania na ich ojczystym terenie. Oczywiście, nie są to jedyne faktory, które ułatwiają zwierzętom adaptacje w nowym środowisku, potrzebne są także specjalne zajęcia psychologów zwierzęcych z podopiecznymi, ale dobrze zaprojektowane wybiegi i klatki znacznie pomagają zwierzętom w odnalezieniu się w nowej lokalizacji, często nawet potrafią nie zauważyć różnicy między oryginalnym terenem a tym z ogrodu.


Dekoracje skalne w zoo są również przyjemnym dla oka zwiedzającego dodatkiem.

Wielu odwiedzających ogród zoologiczny zwraca dużą uwagę na wygląd ogrodu i doceniają walory architektoniczne. Dla nich istotne jest, jak zaaranżowane są nie tylko wybiegi, ale też trasy dla zwiedzających oraz jaki jest temat przewodni wystroju zoo. Dla takich przypadków zarząd ogrodu zatrudnia odpowiednich architektów oraz designerów. Zoo współpracuje zatem z wieloma firmami zaopatrzeniowymi, które projektują, wytwarzają i dostarczają do ogrodu zoologicznego zamówione elementy krajobrazu. Innym typem firm, z których usług korzystać często musi zoo, są sklepy ogrodnicze i szkółki roślin, które zazwyczaj muszą posiadać w swoich zasobach rośliny z różnych części świata, np. rośliny charakterystyczne dla klimatu równikowego czy zwrotnikowego czy rośliny z konkretnych kontynentów (Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej, Australii, Azji, Europy, Afryki a nawet ze środowisk podbiegunowych, w których, zdaje się, nie ma prawie żadnych roślin i są one bardzo rzadko występujące). Często takie elementy wystroju ogrodu, jak właśnie rośliny, przez fakt, że występują w niewielkich ilościach na całym świecie, potrafią bardzo dużo kosztować i stąd wysokie ceny biletów w zoo. Wbrew pozorom, cena wcale nie jest wygórowana. Utrzymanie takiej liczby zwierząt (czyszczenie klatek, karmienie, zapewnianie im rozrywki) i zatrudnianie dużej liczby pracowników potrafi potrzebować naprawdę sporego budżetu, dlatego warto pamiętać, że cena biletu nie jest bezpodstawnym wymysłem zarządu, lecz swoistą koniecznością, by w ogóle zoo mogło funkcjonować. Jest to ważne, żeby dla odwiedzających zoo było bezpiecznie, zwierzęta były zadowolone i żeby nikt nie mógł pozwać ogrodu za nieludzkie warunki przechowywania żywych istot.

Temat prowadzenia zoo jest szczególnie interesujący właśnie ze względu na konieczność wieloaspektowego i przyszłościowego myślenia. Każdy ruch ma duży sens i bierze pod uwagę każde możliwe konsekwencje. Nawet taka rzecz, jak wystrój zwierzęcych wybiegów jest bardzo ważny. Dlaczego? Ponieważ przekłada się to bezpośrednio na zainteresowanie placówką przez zwiedzających, a to przekłada się na dochody, które z kolei są niezbędne dla istnienia zoo w ogóle. Stąd np. Wrocławskie Zoo zainwestowało w takie przedsięwzięcie jakim jest Afrykarium. Przełożyło się to na znaczne podwyższenie dochodów ogrodu i dzięki temu, biznes dalej się kręci.

Warto odwiedzać zoo, choćby przez wzgląd na ogrom pracy, jaki zarząd musi wkładać w tę działalność. Ponadto, jest to świetne miejsce dla dzieci, zapewniające rozrywkę na długie godziny.