piątek, 10 marca 2017

Ocean w akwarium

Szumiąca woda w akwarium i widok leniwie płynących ryb są jednym z piękniejszych widoków współczesnego salonu. Wyglądają nie tylko atrakcyjnie lecz również znakomicie relaksują i odprężają po ciężkim dniu. Obecnie dostępne w sklepach akwarystycznych wyposażenie pozwala na stworzenie akwariów słodko i słono wodnych bogatych w florę i faunę charakterystyczną dla każdego z tych środowisk.


Prawdziwy akwarysta zawsze kieruje się dobrostanem ryb, którymi się opiekuje. Spełnieniem ambicji staje się idealne odwzorowanie warunków naturalnego życia wybranych gatunków ryb, które umieszcza w akwarium. W tym celu akwaryści zaopatrują się w wyjątkowe i rzadkie rośliny oraz budują rozmaite konstrukcje drzewno-skalne imitujące dno rzeczne, morskie lub oceaniczne. W ostatnim czasie największą popularnością cieszy się sztuczna rafa koralowa. Wygląda identycznie jak naturalna jednak w wyniku zastosowania nowoczesnych żywic i lakierów jest odporna na działanie wody i nie stanowi zagrożenia życia ryb znajdujących się w akwarium. Kolejnym ważnym czynnikiem pieczołowicie kontrolowanym przez akwarystę jest woda. Szczególnie istotne są jej takie parametry jak kwasowość (pH) oraz twardość (stężenie jonów magnezowych i wapniowych).
Przygotowanie i utrzymanie realistycznie wyglądających akwariów jest wymagającym i niełatwym zajęciem, jednak końcowy efekt wprawi w zdumienie niejednego widza. Odwzorowanie naturalnych warunków sprawi również, że pielęgnowane ryby będą wyglądały zdecydowanie bardziej atrakcyjnie.